Mere medbestemmelse og mindre larm
Knap halvdelen af børnene svarer ”ja” til, at de er med til at bestemme, hvad de laver i børnehaven – en andel, der er er faldet en smule siden 2023. Inddragelse af børnene er vigtigt, da det hænger tæt sammen med deres trivsel, læring, udvikling og dannelse. Derudover er der fortsat mere end 40 % af børnene, der svarer ”ja” til, at der er larm i børnehaven. Også det er et vigtigt fokus, da støj kan påvirke hørelsen, koncentrationen, hukommelsen og beslutningsevnen.
Børnenes perspektiv som kompas
Tallene fra Dagtilbudstermometeret fortæller os, at det fortsat er nødvendigt at have fokus på det vigtige arbejde med børnemiljøet, og at dette arbejde tager sit afsæt i børnenes perspektiver.
Dagtilbudstermometeret nedlægges i forbindelse med lukningen af DCUM, men dagtilbud og kommuner skal fortsætte med at inddrage børnenes stemmer lokalt. Det kræver opmærksomhed i forhold til at udvikle og anvende metoder til, hvordan selv små børns perspektiver bliver hørt og taget alvorligt. Og børn har ret til at blive hørt i spørgsmål, der vedrører dem. Det er deres hverdag, det handler om.