mobning 2004 - en undersøgelse i 7. klasse
Resultaterne af DCUM's og Børnerådets undersøgelse i Børnerådets Børne- & Ungepanel.
Uddybe den tilgængelige viden
Baggrunden for samarbejdet var et fælles ønske om at uddybe den tilgængelige viden om fænomenet mobning for hermed at kvalificere indsatsen for trivselen i skolerne. Udgangspunktet har været en respekt for de følelser og oplevelser, som eleverne giver udtryk for. Særligt har vi ønsket at undersøge de sociale processer, der kan føre til enten mobning eller til øget trivsel, herunder lærerens rolle og samspil med den enkelte elev.
Bedre kontakt mellem lærer og elev
Resultaterne har begrundet denne interesse for lærerens rolle.Det fremgår med tydelighed, at den personlige kontakt mellem den enkelte elev og læreren lader en del tilbage at ønske. Alt for mange elever oplever, at de ikke kan betro sig til deres lærer, og at lærerne ikke hjælper, når det kniber. En hel del oplever endda, at en lærer aktivt har mobbet elever!
Positiv udvikling
Den gode nyhed er, at vi også med denne undersøgelse kan bekræfte den positive udvikling: Indsatsen mod mobning er begyndt at få virkning, siden der for alvor kom gang i sagerne for omkring 5 år siden. Der forestår endnu et stort arbejde for skolerne og lærerne på dette område, og det drejer sig bl.a. om at udvikle de professionelles personlige kompetencer. Lærerne må blive bedre til at rumme eleverne, til at medvirke til øget selvværdsoplevelse og til at møde alle børn med mere anerkendelse. Det vil først og fremmest komme de svageste elever til gode, netop dem, der stadig lider mest under mobningens forbandelse.
| Bilag | Størrelse |
|---|---|
Hent undersøgelsen gratis i pdf-format | 99.72 kB |
Undersøgelser
- Analyse af frafald på erhvervsuddannelserne og social- og sundhedsuddannelserne 2006
- Elevers syn på undervisningsmiljøet i grundskolen
- Frafald og undervisningsmiljø
- Kvalitetsvurdering af grundskolernes undervisningsmiljøvurderinger
- Mobbetal fra Termometeret
- Mobning 2004 - en undersøgelse i 7. klasse
- Mobning og konflikt 2006 - en undersøgelse i 9. klasse
- Mobning og udvikling af kriminel adfærd
- Relationer mellem lærere og elever 2009 - en undersøgelse i 7. klasse
- Skoletoiletter 2009
- Trivsel i folkeskolen
- Undersøgelse af Lov om elevers og studerendes undervisningsmiljø
- Undersøgelse af skolernes UMV
- Undervisningsmiljø kortlagt på 40 skoler
- Undervisningsmiljøer på ungdomsuddannelser
- Undervisningsmiljøet på erhvervsuddannelserne 2009
Om butikken
Her kan du bestille DCUM’s materialer om børnemiljø og undervisningsmiljø.
Din samlede bestilling tillægges et forsendelsesgebyr på 50 kroner. Bestilling af udelukkende gratis publikationer er fritaget for forsendelsesgebyr. Alle forsendelser til Grønland, Færøerne og udlandet tillægges den faktiske portoudgift.
Alle bestillinger leveres inden for 10 hverdage.
Brug for hjælp til butikken?
Ring til Lis Ranch på 722 654 14
![]()

Undersøgelse af elevers positive og negative oplevelser med deres lærere.