Konflikthåndtering i skolen - gode eksempler

Send til en venPrint

Artiklerne beskriver, hvordan ti folkeskoler arbejder med konflikthåndtering og mægling.

Konflikthåndtering i skolen - gode eksemplerSkolernes oplevelser og erfaringer
Artiklerne handler om skolernes oplevelser og erfaringer med konflikthåndtering som en del af dagligdagen.

Artiklerne er målrettet grundskolens ledelse, lærere og elever, som kan få en fornemmelse af, hvordan man kan arbejde mere systematisk med konflikthåndtering.

Skolerne ligger forskellige steder i Danmark, og de har hver sin nuance i synet på konflikthåndtering. De har forskellige fremgangsmåder i arbejdet med konflikter i dagligdagen, eksempelvis elevmægling, træning i empatisk kommunikation, konflikthåndtering integreret i undervisningen og ledelsen som rollemodel for professionel håndtering af konflikter.

Gode eksempler kan inspirere andres skoler

DCUM håber, at de gode eksempler kan inspirere andre skoler til selv at arbejde med flere måder at håndtere konflikter på i skolens sociale liv. Artiklerne kan bidrage til at synliggøre en variation i metoder og måder at organisere arbejdet på, og forhåbentlig kan de gode eksempler skabe kontakter mellem skoler, som kan bruge hinandens viden og erfaringer.

BilagStørrelse
[file] Konflikthåndtering i skolen - gode eksempler
Hent publikationen gratis som pdf-fil
966.98 KB
Pris: kr. 15,00
Senest opdateret 21-01-2010