Børnemiljøtermometeret – kommer snart i ny version

PrintSend til en venDel på Facebook

Den 1. november 2010 lancerer DCUM et nyt og forbedret spørgeskema målrettet de 4-6-årige i børnehaven. Igangværende undersøgelser med det nuværende skema til de 4-6-årige skal derfor være afsluttet senest den 28. oktober.

På baggrund af brugererfaringer justerer DCUM det elektroniske undersøgelsesredskab, Børnemiljøtermometeret. Gennem projektet Faglige kvalitetsoplysninger, som har til formål at tilbyde et katalog af redskaber, som medarbejdere og ledere i dagtilbud kan anvende til at måle og sammenligne den faglige kvalitet, har daginstitutioner og forvaltninger i tre kommuner afprøvet bl.a. DCUM’s Børnemiljøtermometer. DCUM har samlet og arbejdet videre med erfaringerne fra afprøvningen og omsætter nu erfaringerne i reelle forbedringer af værktøjet. 

Den grundige afprøvning af vores Børnemiljøtermometer - og i øvrigt også en del af vores relationsværktøjer - har været særdeles værdifuld og har bidraget til virkelig at kvalificere vores gratis værktøjer til dagtilbuddene”, siger Helle Stenbro chefkonsulent på DCUM og projektleder for udviklingen af BMT. 

- Desuden har vi fået rigtig positiv respons fra brugerne, der fortæller, at deres arbejde med Børnemiljøtermometeret har fungeret som en øjenåbner for dem og har givet dem et rigtig godt afsæt for at iværksætte konkrete indsatser, der fremmer det gode børnemiljø i deres institutioner, fortsætter Helle Stenbro.

Slut med benchmarking baseret på observationsskemaer

I den nye version af Børnemiljøtermometeret vil kommuner ikke længere kunne foretage benchmarking på resultater i daginstitutionernes observationsskemaer.

- Afprøvningsforløbet har vist os, at resultater der fremkommer på baggrund af pædagogiske observationer, ikke er så velegnede til brug for kommunal benchmarking. Talmaterialet her er simpelt hen for spinkelt sammenlignet med det datamateriale, der indsamles gennem brug af systemets spørgeskemaer, og det har vi så valgt at tage konsekvensen af, slutter Helle Stenbro.

Fortsat benchmarking baseret på spørgeskemaer
Man kan fortsat benchmarke på undersøgelser foretaget med spørgeskemaerne målrettet de 4-6-årige samt børn i fritidshjem. Det betyder, at kommunerne også fremover har adgang til resultater, der er indsamlet blandt de ældste børn (de 4-6-årige).

Adgang til tidligere og fremtidige undersøgelsers resultater

Dagtilbud og kommuner vil - også efter lanceringen af den nye version - have adgang til tidligere undersøgelsers resultater.

Dagplejeledernes og institutionsledernes adgang til resultater er i det hele taget uændret, og de har også fremover de muligheder i systemet, som de hele tiden har haft.

Dagplejelederen har dermed også stadig adgang til resultater i observationsskemaer udfyldt for dagplejehjem i alle sine egne distrikter.

Kvalitetsudvikling med Børnemiljøtermometeret

- Brugerne fortæller os, at det giver rigtig god mening at anvende Børnemiljøtermometeret, også efter kravet om børnemiljøvurdering er bortfaldet. Nogle vælger at anvende dataene som afsæt til arbejdet med de pædagogiske læreplaner, mens andre har anvendt dataene i deres evaluering af læreplanerne, fortæller Heidi Skipper, DCUM's specialkonsulent på børnemiljøområdet.

- Vi håber, at dagtilbud også fremover vil anvende Børnemiljøtermometeret til at sikre børnenes perspektiv i arbejdet for et godt børnemiljø, slutter Heidi Skipper.

Yderligere oplysninger

Helle Stenbro, chefkonsulent
E-mail: stenbroatdcum [dot] dk
Telefon: 722 654 09

Heidi Skipper, specialkonsulent børnemiljø
E-mail: skipperatdcum [dot] dk
Telefon: 722 654 02

Se også

Senest opdateret 08-10-2010