Grundskoler: Leksikon, Relationer

12 fundet

Resultater

AKT

AKT står for Adfærd, Kontakt og Trivsel. AKT sætter fokus på sociale processer omkring elevers trivsel i skolen – primært i grundskolen. Det kan fx være elever, der i skolen har en adfærd, som giver problemer i kontakten med andre elever og voksne, og som derved påvirker deres egen og andres trivsel.

Elevmægling

Elevmægling kan bidrage til at skabe et mere tolerant, samarbejdende og ansvarligt miljø.

Gode råd om konflikthåndtering

Forskellige anspændte situationer og relationer kræver at blive håndteret - med sanktioner, med dialog eller med begge dele.

Konfliktmægling

Ved konfliktmægling går en tredjepart ind som mægler og hjælper de konfliktende parter med at finde frem til realistiske og holdbare løsninger.

Samtaler med de involverede i mobning

Mobning skal stoppes øjeblikkeligt, og der skal igangsættes en fremadrettet og genoprettende proces.

Skolernes Trivselsdag

Fredag den 4. marts 2011 er det Skolernes Trivselsdag - en national mærkedag for trivsel i skolen. 

Antimobbestrategi

Med en antimobbestrategi kan skolen og uddannelsesstedet sikre en organiseret og handlingsorienteret indsats for social trivsel og modvirkning af mobning blandt elever og studerende.

Gode råd om indsatsen mod mobning

En indsats mod mobning handler om et kontinuerligt arbejde med at skabe trivsel i undervisningsmiljøet.

Konflikter

Konflikter er en naturlig del af livet, når mennesker er sammen. Men et højt konfliktniveau kan medføre, at elever og studerende kan miste koncentrationen og motivationen til at gå i skole eller studere.

Mobning

Mobning er en kombination af et psykisk og et socialt overgreb, der er helt uacceptabelt.

Skolemægling i Danmark

Skolemægling er skolers organiserede tilbud om konfliktmægling. Mæglingen kan ske med voksne og/eller elever som mæglere.

Voksne mæglere

En voksen mægler er en person, der kan fungere som en neutral person mellem to konfliktende parter, fx to elever.