Den dygtige lærer er både en god og eftertænksom relationsarbejder, en stærk fagperson, en empatisk leder og en specialist i at undervise; og så er det et ekstra plus, hvis læreren også kan agere som en humoristisk entertainer og en dialogduelig servicemedarbejder.
Vi har i Danmark et system, hvor eleverne starter i 1 klasse i det år, hvor de fylder 7. Næsten alle har gennem de senere år gået i børnehaveklasse, og børnehaveklassen blev da også med de skoleår, vi er inde i, gjort obligatorisk. Der er dog stadig tale om et 1-årigt forløb, der har en noget anderledes struktur end resten af skoleforløbet, idet der ikke er opdelt i fag, og den voksne i klasseværelset er pædagoguddannet.
Kære Jens. Tak for dine spørgsmål, som jeg vil besvare ud fra min personlige opfattelse og erfaring og uden at skele til, at jeg repræsenterer andre end mig selv!
Kære Marianne Jelved. Tak for dine spørgsmål som jo nok er nemmere at stille end at besvare. Men jeg vil forsøge, især på baggrund af mine erfaringer som skoleleder på en skole der var det man på nudansk kalder socioøkonomisk belastet.
Sløjfens to halvdele hedder trivsel & faglighed. Bundet sammen til en sløjfe symboliseres på smukkeste vis sammenhængen mellem de to. Omvendt giver to halve sløjfer ikke mening – de to halvdele skal netop knyttes sammen i sløjfen.
Forældre elsker deres børn! Vi vil dem det bedste! Vi er ikke alle ens, vi har forskellige værdier og holdninger, og vi har forskellige ressourcer og prioritere dem forskelligt. Men vi har alle et ansvar og er en ressource - som forældre skal være bevidste om, som kan bruges og skal ses af skolen. Hvis forældrene ikke selv ser det, så kan skolen hjælpe dem til at få øjnene op for det.
Gymnasieuddannelsen tilrettelægges med henblik på, at eleverne får forudsætninger for videregående uddannelse. Men uddannelsen har også et almendannende og personlighedsudviklende sigte.
Der er bred enighed om, at uddannelse alt andet lige er bedre end ingen uddannelse. Har man taget en uddannelse, er det nemmere at opkvalificere sig eller omskole sig. Man kan også bruge sin uddannelse på andre områder, end den var tænkt. Der er muligheder for at skabe sit eget job, hvis man kan se, hvordan en arbejdsplads vil kunne bruge netop ens kompetencer bredt forstået til fordel for arbejdspladsen.