Kortlægning af børnemiljøet i Villa Uhrhøj

PrintSend til en venDel på Facebook

Som medarbejder i en børnehave som Villa Uhrhøj har man naturligvis et indtryk af, hvordan forholdet mellem børnene og forholdet mellem børn og voksne er. Alligevel kan en kortlægning af relationerne i en institution være en øjenåbner – fordi de faktiske relationer måske ikke er, helt som man troede. Det oplevede personalet i Villa Uhrhøj.

Gode venner i Villa UhrhøjKortlægningsarbejdet i Villa Uhrhøj blev en proces, som åbnede personalets øjne for relationer, de ellers ikke havde lagt mærke til. Medarbejderne blev opmærksomme på positive relationer, som de ikke troede eksisterede. Omvendt blev de også opmærksomme på børn, der havde få tætte relationer. 

- Jeg synes, at jeg tænker mere over, hvordan børnene har relationer til hinanden, og hvilke børn, der har mange venner, og hvilke børn, der har få. Det er jeg blevet meget mere opmærksom på, fortæller en medarbejder.

Efter arbejdet med at kortlægge børnenes relationer har pædagogerne fået indblik i nogle forhold i deres pædagogiske praksis, som de har fundet det oplagt at ændre på.

Forældrene er undervejs blevet løbende informeret om arbejdet med børnemiljøvurderingen, og de har været positive overfor det, personalet har arbejdet med. For eksempel har det medført positiv respons fra forældre, at institutionen har arbejdet med børnenes venskaber og relationer.

Alle har arbejdet med venskabsskemaer og relationsskemaer
Alle institutionens medarbejder såvel pædagoger som medhjælpere har taget aktivt del i kortlægningsarbejdet. Personalet har brugt DCUM’s venskabsskema til at undersøge personalets og det enkelte barns syn på relationerne mellem børnene i en børnegruppe. På baggrund af en lille fortrolig samtale med hvert barn udfyldes skemaet i samarbejde med børnene. Derudover kan de voksne notere deres vurdering af barnets venskabsforhold.  På baggrund af Venskabsskemaets resultater kan man for eksempel vurdere, om der er nogle børn, som har brug for støtte til etablering af venskabsforbindelser eller om der skal arbejdes mere generelt med de sociale mønstre i børnegruppen.

På de enkelte stuer fordelte personalet børnene i mellem sig, så alle børn deltog. Det blev på forhånd aftalt at snakke med børnene enkeltvis, så de ikke blev påvirkede af hinanden. Hvert enkelt barn i børnehaven blev spurgt om, hvem deres bedste ven er, og om de har andre gode venner i børnehaven. Børnenes svar blev noteret i Venskabsskemaerne.

Sideløbende har hver enkelt voksen ved brug af DCUM’s relationsskema vurderet sit eget forhold til de enkelte børn i institutionen. Brugen af værktøjerne har været en positiv oplevelse.

- Skemaerne viser et rigtig godt billede. Det er nogle utrolig gode skemaer at arbejde med, fortæller en medarbejder.

De faktiske relationer kan være anderledes, end man tror
Ved hjælp af værktøjerne har mange af medarbejderne gjort nye opdagelser. Via deres iagttagelser og snakke med børnene er de for eksempel blevet opmærksomme på deres egne forudindtagede forståelser af børnenes indbyrdes relationer:

- Jeg har set børn, som har været mere populære, end jeg troede, de var. Jeg har set børn, som jeg troede ikke blev set så meget i hverdagen af de andre børn, blive valgt som venner af de andre børn, fortæller en medarbejder.

En anden medarbejder fortæller, hvordan hun via brugen af Relationsskemaerne har set nye relationer mellem børn og voksne, men også har fået øje på børn, som kun har få relationer:

- Nu har jeg også fået lov til at kigge på skemaerne fra de voksne på de andre stuer, som har udfyldt hvilke relationer, de havde til børnene, og hvilke relationer børnene havde til hinanden, og jeg synes, der var nogen steder, hvor man blev en lille smule overrasket. Der var nogle børn, de voksne ikke så nok, og som ingen havde rigtigt tætte relationer til. Det, synes jeg, er rigtig rart, at vi får indblik i, så vi kan få gjort noget ved det.

Rammer for kortlægningen af børnemiljøet i Villa Uhrhøj

En vigtig ramme for institutionens børnemiljøvurderingsarbejde er, at det skal give mening, så personalet kan se og mærke, at det kan bruges.

Alle medarbejdere skal kortlægge ved hjælp af  Venskabsskemaet og Relationsskemaet.

En tæt relation?
Undervejs har personalet oplevet, at det er forskelligt, hvornår de enkelte voksne anser en relation for at være tæt.

- I forhold til Relationsskemaet, der synes jeg, det har været forskelligt, hvor meget vi har lagt i en relation. Nogen synes måske, at de har en tæt kontakt, når de snakker med nogle forældre en gang i mellem, hvor andre ikke synes, at det er en tæt kontakt, fortæller en pædagog.

De er dog enige om, at manglen på en fælles definition ikke har forhindret dem i at se overordnet på relationerne i børnehaven.

- Det store billede, det er der. Og hvis der er et barn, der næsten ingen relationer har, så er det selvfølgelig noget, som man skal have fat i, fortæller en pædagog.

Det fysiske og æstetiske børnemiljø
Internt i personalegruppen og sammen med forældrebestyrelsen er det æstetiske børnemiljø i forhold til børnehavens forhave blevet diskuteret, og på grundlag af fantasilegen Hvordan ser Villa Uhrhøj ud i dine drømme?, blev det besluttet at omlægge forhaven.

For også at komme omkring det fysiske børnemiljø kan børnehaven eventuelt bruge DCUM’s Rundgangsskema.

Har der været forhindringer?
Personalet har oplevet, at forhindringerne for BMV-arbejdets udførelse primært skyldes mangel på tid.

- Jeg synes, at vi mangler tid. Vi har mange andre opgaver, som også er vigtige, opgaver som arbejdsmiljø, indsatsområder i forhold til fravær, mange sikkerhedsrelaterede opgaver, som skal løses, hvor man skal lave handleplaner og registreringer, fortæller en medarbejder.

Børneperspektivet
I Villa Uhrhøj har de oplevet, at det kan være svært at indtage et børneperspektiv i kortlægningsarbejdet. Voksne tænker automatisk voksent, og derfor kræver det bevidst øvelse at se tingene fra børnenes synsvinkel. Alligevel er personalet ikke i tvivl om, at netop børneperspektivet har tilført et nyt element til deres pædagogiske arbejde. Nu har de et godt udgangspunkt for fremover at være opmærksom på i hvilke situationer, det er oplagt at spørge børnene, hvad de synes.
 
- Jeg tror, det er sundt også at indtænke det, som børnene fortæller. Høre dem og så kombinere det med, hvad der fra et voksent synspunkt kan lade sig gøre, siger en af medarbejderne.

Bearbejdning af det indsamlede materiale og tanker om beskrivelsen
På et kommende personalemøde skal alle præsenteres for kortlægnings resultater, og personalet vil få mulighed for i fællesskab at bearbejde og diskutere resultaterne.

Indtil videre er det kun BMV-gruppen, som har gjort sig tanker om, hvordan beskrivelsen af BMV-arbejdet skal udformes. Gruppen har dog overvejet, at inddrage resten af personalegruppen, så den indtil videre ret stramme planlægning og processtyring afløses af en mere involverende form.

Afslutning
DCUM har fulgt institutionen frem til juni 2008, hvor Projekt Børnemiljøvurdering skulle afsluttes. Derfor findes der ikke her en beskrivelse af institutionens arbejde med børnemiljøvurderingens sidste faser.

Se også

0
 
 
Senest opdateret 24-05-2009